Spišský hrad

Poloha na mape - Spišský hrad
Kraj / Region: Košický kraj
Okres: Spišská Nová Ves
Mesto / Obec: Žehra

Pohorie:Levočské vrchy
Národná kultúrna pamiatka
Svetové dedičstvo: Kultúrne dedičstvo UNESCO
Spišský hrad - Slovensko - Spis Castle
Spišský hrad je hradná zrúcanina zaberajúca vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch, tvoriaca dominantu širokého okolia. Je nielen dokladom vývoja architektúry od 12. do 18. storočia na Slovensku, ale svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre (presne 41 426 m²) je jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku a patrí medzi najvačšie hrady v Európe. V roku 1993 bol Spišský hrad a pamiatky okolia zaradený na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Spišský hrad je unikátnym príkladom stredovekého kráľovského hradu. Vznikol na konci 12. a začiatku 13. storočia. Už koncom 13. storočia mal hrad takmer dnešnú rozlohu. Prvá priama písomná zmienka o hrade sa viaže k roku 1214. Patril kráľovským dynastiám Arpádovcov a Anjouovcov. V roku 1464 prešiel do rúk Imricha Zápoľského, dedičného spišského župana. Ten, spolu s  bratom Štefanom, prestaval hrad z vojenskej pevnosti na gotické šľachtické sídlo. Zápoľskovci vlastnili hrad do roku 1528. V roku 1531 ho panovník daroval Alexiovi Thurzovi. Za Thurzovcov bol hrad prestavaný na pohodlnejšie renesančné panské sídlo. V roku 1636 prešiel hrad do rúk rodu Csákyovcov, ktorý ho vlastnil až do roku 1949. Aj oni prestavovali hrad podľa dobových potrieb a svojho vkusu. Postupne sa vysťahovali do okolitých kaštieľov a hrad slúžil ako sídlo vojenskej posádky. Postupne chátral až v roku 1780 podľahol ničivému požiaru a odvtedy stratil svoj význam.

Po požiari hrad nebol viac obývaný a začal sa rozpadať.  Hrad bol čiastočne zrekonštruovaný v druhej polovici 20.storočia a a na mieste bol vykonaný rozsiahly archeologický výskum. Spišský hrad patrí v súčasnosti pod správu Slovenského Národného Múzea - Spišského múzea v Levoči.