Bardejov
V priebehu stáročí sa tu sformovalo špecifické životné prostredie, ktoré sa vyznačuje multikulturálnosťou, multietnickosťou, multireligiozitou. Táto oblasť je styčným územím dvoch veľkých svetových kultúr: západnej-západorímskej a východnej-byzantskej, ktoré sa vzájomne prelínali. Bardejov patrí k najvýchodnejším miestam, kde zasiahlo západná neskorá gotika (Bazilika sv. Egídia).
A naopak drevené kostolíky východného obradu sú nositeľmi byzantskej kultúry. Je preto logické, že v prostredí s takou kultúrnou, etnickou a náboženskou rôznorodosťou sa zachovalo množstvo vzácnych umelecko-historických pamiatok.
Toto historické a kúpeľné mesto je pre svoje zachovalé stredoveké centrum zapísané medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO od roku 2000.
Významnú úlohu pri uchovávaní, ochrane a prezentácii historických pamiatok zohráva Šarišské múzeum v Bardejove, ktoré patrí k najstarším múzeám na Slovensku. V súčasnosti dokumentuje historické, prírodné a spoločenské pomery regiónu Horného Šariša. Spravuje vyše 700 000 zbierkových predmetov z najrozličnejších oblastí múzejnej práce. Jeho umelecko-historické a prírodné zbierky patria k najcennejším na Slovensku. Celoslovenskú pôsobnosť má v oblasti dokumentácie ikonopisnej tvorby východného obradu (Expozícia Ikony - Šarišské múzeum Bardejov). Múzeum ľudovej architektúry, ktoré Šarišské múzeum spravuje, je najstarším skanzenom na Slovensku.