V prípade ak plánujete návštevu turistických atrakcií na Slovensku, doporučujeme sledovať informácie prevádzkovateľov a štátnych inštitúcií o aktuálnej situácii a prosíme dodržiavajte ich odporúčania a nariadenia. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sú verejné podujatia zrušené a turistické atrakcie môžu byť zatvorené. Zakázané je organizovanie športových, kultúrnych aj verejných podujatí na celom Slovenskej republiky. Na celom území Slovenskej republiky musia byť zatvorené bary, zábavné podniky, lyžiarske strediská, wellness centrá, kúpele, aquaparky, fitness centrá, detské kútiky i sociálne a kultúrne zariadenia.

Hrad Šomoška

Kraj / Region: Banskobystrický kraj
Okres: Lučenec
Mesto / Obec: Šiatorská Bukovinka
Turistická lokalita:Novohrad - Poiplie - región
Pohorie: Cerová vrchovina
Národná prírodná rezervácia: Šomoška
Chránená krajinná oblasť (CHKO): Cerová vrchovina
Zem. šírka:48° 10' 16.010549922914" / 48.171114041645254
Zem. dľžka:19° 51' 21.951398868934" / 19.856097610796926
Zaradené v kategóriách: Hrady a zámky
Hrad Šomoška Hrad Šomoška sa nachádza na južnom Slovensku, nedaľeko obce Šiatorská Bukovinka v Banskobystrickom kraji, v okrese Lučenec.

Hrad vznikol v 13. storočí, postavil ho pravdepodovne Illés z rodu Kácsikovcov. Počas stredoveku bol hrad vo vlastníctve viacerých rodov, napr. Széchényiovcov, Forgáchovcov, Lossonczyovcov. V stredoveku plnil tiež úlohu strážneho hradu, v období tureckých nájazdov slúžil ako protiturecká pevnosť. V 16. storočí (1576 - 1593) bol hrad v rukách Turkov. V roku 1703 vypuklo povstanie Františka II. Rákociho proti Habsburgovcom, ktorí vládli v Uhorsku. Uhorsko bolo v tom období súčasťou Habsburskej (Rakúskej ) monarchie. Po potlačení povstania (1711) bol hrad cisárskym vojskom zbúraný. Odvtedy sa je hrad v ruinách.

V rokoch 1971 - 1990 bola vykonaná čiastočná rekonštrukcia a obnova, ktorá zachránila hrad pred úplným rozpadom. V súčasnosti je hrad vo vlastníctve obce Šiatorská Bukovinka.

V blízkosti hradu sa nachádzajú unikátne prírodné výtvory kamenný vodopád a kamenné more. Zaujímavosťou je, že čadičové stľpy, z ktorých vzniklo tkzv. kamenné more, boli použité pri stavbe hradu Šomoška. K hradu sa dostanete po náučnom chodníku z obce Šiatorská Bukovinka.
Zrúcanina v rekonštrukcii

Objekty, služby, atrakcie v okolí (do 50 km - priama vzdialenosť)

* Je uvedená priama vzdialenosť (vzdušnou čiarou) v km
* Kliknite na značku na mape pre viac informácií
Zobraziť na celú obrazovku
* Je uvedená priama vzdialenosť (vzdušnou čiarou) v km
* Kliknite na značku na mape pre viac informácií
Zobraziť na celú obrazovku
* Je uvedená priama vzdialenosť (vzdušnou čiarou) v km
* Kliknite na značku na mape pre viac informácií
Zobraziť na celú obrazovku

Viac v kategórii - Hrady a zámky