ZOO Bojnice

Poloha na mape - ZOO Bojnice
Kraj / Region: Trenčiansky kraj
Okres: Prievidza
Mesto / Obec: Bojnice
Turistická lokalita: Nitra - Horná Nitra
Pohorie:Strážovské vrchyIkona ŠípkaMalá Magura
ZOO Bojnice - Slovensko
Národná zoo Bojnice je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Nachádza sa v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice, je jedinou štátnou zoologickou záhradou v SR. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Jej rozloha je 41 hektárov, z čoho viac ako polovicu tvorí expozičná časť.

Národná zoo Bojnice prezentuje jedinečnú kolekciu zvierat z celého sveta - viac ako 360 druhov s celkovým počtom viac ako 2 700 exemplárov. Je to najväčšia kolekcia zo všetkých slovenských zoo. Približne 280 druhov z tejto kolekcie vystavuje ako jediná zoo na Slovensku, napr. slony africké či antilopy bongo.

V rámci svojich aktivít vystavuje živé exponáty, chová ohrozené druhy zvierat, výchovne a edukačne vplýva na verejnosť v oblasti životného prostredia a ochrany biodiverzity. Národná zoo Bojnice spravuje národné záchytné centrum pre zhabané a zaistené živočíchy. Odborní pracovníci aktívne spolupracujú s orgánmi CITES či Štátnou ochranou prírody.  Zabezpečuje trvalú starostlivosť o hendikepované živočíchy v rámci prevádzky rehabilitačnej stanice pre zranené vzácne živočíchy z prírody a poskytuje návštevníkom relax a oddych.

Národná zoo Bojnice je riadnym členom vo významných medzinárodných organizáciách:

WAZA (Svetová asociácia zoologických záhrad a akvárií)
EAZA (Európska asociácia zoologických záhrad a akvárií)
UCSZOO (Únia českých a slovenských zoologických záhrad)
WAPCA (Združenie pre ochranu západoafrických primátov)
EEKMA (Európska asociácia ošetrovateľov a manažérov chovu slonov)
EUROLYNX (expertná sieť zameraná na výskum a ochranu rysa)

IUCN (Medzinárodná únia na ochranu prírody)
Species360 (Medzinárodná databáza zvierat chovaných v zoo)

Aktívne spolupracujeme pri výskume a ochrane zvierat v ich prirodzenom prostredí s poprednými domácimi aj zahraničnými inštitúciami.