Historická lesná železnica Vychylovka

Poloha na mape - Historická lesná železnica Vychylovka
Kraj / Region: Žilinský kraj
Okres: Čadca
Mesto / Obec: Nová Bystrica, Mestská / Miestna časť:Vychylovka
Turistická lokalita: Kysuce
Pohorie:Kysucká vrchovina
Národná kultúrna pamiatka
Historická lesná železnica Vychylovka
Lesná železnica vedúca Bystrickou dolinou sa v minulosti využívala na transport dreva. V súčasnosti je zachovaná časť kysuckého úseku tejto úzkorozchodnej železnice, ktorá sa niekoľko rokov po svojom vzniku spojila s lesnou železnicou susedného oravského regiónu, lákadlom pre mnohých domácich i zahraničných návštevníkov.

Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ) tvorí organickú súčasť Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke. Je zachovanou a funkčne obnovenou časťou bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice (KOLŽ), ktorá vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 - 1918, kysuckej - z Oščadnice do Chmúry (Nová Bystrica, časť Vychylovka) a oravskej - z Lokce do Erdútky (terajšej Oravskej Lesnej).

V roku 1974 prevzalo zachovanú časť zrušenej KOLŽ, vrátane koľajových vozidiel do správy Kysucké múzeum v Čadci so zámerom jej funkčnej obnovy a nového spoločenského využitia formou múzejnej železnice v národopisnej expozícii. Kysucké múzeum je poverené komplexnou dokumentáciou lesných železníc na Slovensku.

Súčasťou inventára HLÚŽ sú tiež historické parné a motorové rušne a vozne. Železnica premáva počas sezónnej prevádzky v mesiacoch máj - október.