Kaštieľ Snina

Poloha na mape - Kaštieľ Snina
Kraj / Region: Prešovský kraj
Okres: Snina
Mesto / Obec: Snina
Turistická lokalita: Zemplín - Horný Zemplín
Kaštieľ Snina - Slovensko
Kaštieľ v Snine je klasicistický kaštieľ z konca 18. storočia. Kaštieľ dala v roku 1781 postaviť grófka Terézia van Dernáthová. Grófka Terézia van Dernáthová bola vnučka posledného mužského potomka z rodu Drugethovcov, ktorí boli pánmi Sniny asi od roku 1321.

Synovia grófky predali v roku 1799 Sninu aj s nedokončeným kaštieľom Rhollovcom  - podnikateľom v baníctve a hutníctve, ktorí v pohorí Vihorlatu objavili železnú rudu. Jozef Rholl dokončil kaštieľ v roku 1800. Dvojpodlažná budova kaštieľa s obdĺžnikovým pôdorysom bola krásnym veľkopanským sídlom s mnohými miestnosťami – spálňami, jedálňou, hosťovskými izbami, grófskymi salónmi, sálou, kuchyňou, komorou.

V rokoch 1850 - 2009 mal kaštieľ viacerých majiteľov, v roku 2009 sa vlastníkom kaštieľa stalo mesto Snina. Kaštieľ bol v roku 2012 rekonštruovaný, pre verejnosť bol otvorený v roku 2013.

V súčasnosti má sídlo v kaštieli múzeum so stálou expozíciou. Stála expozícia kaštieľa mapuje históriu mesta, časy prvej a druhej svetovej vojny, historické pamiatky mesta Snina a je tu ukážka dobového interiérového zariadenia kaštieľa z 19. storočia.

V kaštieli tiež sídli mestská galéria a sú tu usporadúvané spoločensko-kultúrne podujatia, výstavy a koncerty vážnej hudby.