Čičmany - objekty ľudovej architektúry

Poloha na mape - Čičmany - objekty ľudovej architektúry
Kraj / Region: Žilinský kraj
Okres: Žilina
Mesto / Obec: Čičmany
Turistická lokalita: Považie - Horné Považie
Pohorie:Strážovské vrchy
Čičmany - objekty ľudovej architektúry
Maľované domy, objekty ľudovej architektúry, sa nachádzajú v obci Čičmany na severe Slovenska. Obec sa nachádza v Žilinskom kraji, v okrese Žilina. Obec je známa svojou unikátnou ľudovou architektúrou - maľovanými drevenicami.

Na Slovensku bola v minulosti výstavba drevených obytných domov - dreveníc typickým prvkom ľudovej architektúry. Viaceré objekty ľudovej architektúry na Slovensku sú pamiatkovo chránené, osada Vlkolínec v Žilinskom kraji bola tiež zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na slovensku je veľa obcí so zachovanými drevenicami, hlavne na strednom a severnom Slovensku, avšak len v Čičmanoch si obyvatelia maľovali svoje drevené obydlia.

Táto geometrická výzdoba domov sa začala v Čičmanoch používať asi pred 200 rokmi v jednoduchšom prevedení. Ornamenty aké sú použité dnes sa začali  používať po roku 1921, kedy bol v dedine požiar, ktorý zničil viaceré domy. Po tomto požiari bola výstavba obnovená a na dreveniciach za začali používať ornamenty aké sú na domoch v súčasnosti.  Časť obce bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu, niektoré stavby v obci za národnú kultúrnu pamiatku.

V dvoch objektoch v Čičmanoch sa nachádzajú  národopisné expozície Považského múzea, ktoré prezentujú spôsob života a ľudové umenie obyvateľov obce v minulosti.