Prírodné územia medzinárodného významu na Slovensku
Územím medzinárodného významu je lokalita, na ktorú sa vzťahujú záväzky a odporúčania v oblasti ochrany prírody a krajiny, ktoré pre Slovenskú republiku vyplývajú z medzinárodných zmlúv, ktorými je viazaná, z členstva v medzinárodných organizáciách a z medzinárodných programov, ku ktorým Slovenská republika pristúpila.
Územia medzinárodného významu tvoria lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO, biosférické rezervácie, mokrade medzinárodného významu (Ramsarské lokality), územia s Diplomom Rady Európy a iné medzinárodne významné územia evidované v zoznamoch, ktoré vedú príslušné orgány zriadené na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná, orgány medzinárodných organizácií, ktorých je Slovenská republika členom alebo orgány medzinárodných programov, ku ktorým Slovenská republika pristúpila (§ 28b, ods. 1).
Karpatské bukové pralesy - prírodné dedičstvo UNESCO
Jaskyne Slovenského krasu - prírodné dedičstvo UNESCO
Biosférické rezervácie na Slovensku
Ramsarské lokality na Slovensku
Územia s Diplomom Rady Európy
Karpatské bukové pralesy - prírodné dedičstvo UNESCO
Územie bolo vyhlásené za Svetové prírodné dedičstvo UNESCO v roku 2007 spolu s ďalšími pralesmi na územi Slovenska a Ukrajiny. V roku 2011 sa zoznam území rozšíril o päť starých lesov nemecka a bol zapísaný pod názvom Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka. V roku 2017 bol zoznam rozšírený o ďalšie lokality vo vybraných európskych krajinách pod názvom Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy.
Jaskyne Slovenského krasu - prírodné dedičstvo UNESCO
Jaskyne Slovenského krasu boli na základe spoločného projektu Slovenska a Maďarska zapísané na zoznam Svetového prírodného dedičstva UNESCO v roku 1995 ako Jaskyne Slovenského a Aggteleckého krasu.
Biosférické rezervácie na Slovensku
Program Človek a biosféra (MAB) UNESCO, ktorý bol založený v roku 1971, je medzivládny vedecký program, ktorého cieľom je vytvoriť vedecký základ na zlepšenie vzťahov medzi ľuďmi a ich prostredím. Program MaB v sebe spája poznatky prírodných a spoločenských vied a vytvára tak základ pre racionálne a trvalo udržateľné využívanie zdrojov biosféry, so súbežnou ochranou prírodných ekosystémov a človekom pretvorenej krajiny.
Ramsarské lokality na Slovensku
Mokrade medzinárodného významu
Ramsarský dohovor (The Ramsar Convention on Wetlands) je jedným z najvýznamnejších medzinárodných dohovorov v oblasti ochrany prírody a jediným dohovorom chrániacim určitý druh biotopu. Vznik tohto dohovoru zameraného na ochranu mokradí bol iniciovaný alarmujúcim poklesom početnosti populácií mnohých druhov vodných vtákov, zaznamenávaným v súvislosti so zmenami a úbytkom mokradí.Viac na stránke
Ramsarské lokality na Slovensku >>
Ramsarské lokality na Slovensku >>
Územia s Diplomom Rady Európy
Lokality s Európskym diplomom Rady Európy
Národná prírodná rezervácia Dobročský prales
Národný park Poloniny
Európsky diplom pre chránené územia je prestížne medzinárodné ocenenie, ktoré od roku 1965 udeľuje Výbor ministrov Rady Európy. Oceňuje prírodné a poloprírodné oblasti a územia mimoriadneho európskeho významu pre zachovanie biologickej, geologickej a krajinnej diverzity, ktoré sú riadené príkladným spôsobom.
Zdroj: www.coe.int - The European Diploma for Protected Areas
Viac na stránke
Územia s Diplomom Rady Európy >>
Územia s Diplomom Rady Európy >>
Zdroj: www.sopsr.sk