
Ochrana prírody a stupne ochrany
Legislatíva
Vyhlásenie chráneného územia
Ochranné pásma chránených území
Ochrana prírody a stupne ochrany
Územnou ochranou prírody a krajiny sa podľa zákona rozumie ochrana prírody a krajiny na území Slovenskej republiky alebo jeho časti. Pre územnú ochranu prírody a krajiny sa ustanovuje 5 stupňov ochrany. Rozsah obmedzení sa so zvyšujúcim stupňom ochrany zväčšuje - čím je vyšší stupeň ochrany (1 až 5 ), tým sa zväčšuje rozsah obmedzení.
Legislatíva
Základným legislatívnym dokumentom ochrany prírody a krajiny Slovenskej republiky, je zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 543/2003 z 25. júna 2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, účinný od 1. januára 2003 a jeho novelizácie.
Vyhlásenie chráneného územia
Na dosiahnutie územnej ochrany sú vyhlásené chránené územia. Chránené územie je významná lokalita pod ochranou štátu. Chránené územia sú vyhlásené s cieľom prispieť k zachovaniu rozmanitosti podmienok a foriem života na zemi a utvárať podmienky na trvalé udržiavanie, obnovovanie a racionálne využívanie prírodných zdrojov. Cieľom vyhlásenia územia za chránené je tiež záchrana prírodného dedičstva, charakteristického vzhľadu krajiny a dosiahnutie a udržanie ekologickej stability. Chránené územie môže byť na základe stavu biotopov rozčlenené najviac na štyri zóny, ak je to potrebné na zabezpečenie jeho starostlivosti.
Na území Slovenskej republiky, kde nie sú vyhlásené chránené územia (mimo osobitne vyhlásených chránených území), platí všeobecne I. stupeň ochrany v ktorom sa uplatňuje všeobecná ochrana prírody a krajiny. Stupne ochrany pre jednotlivé kategórie chránených území nájdete nižšie pri jednotlivých Kategóriách chránených území.
Za chránené územia (CHÚ) možno vyhlásiť lokality, na ktorých sa nachádzajú biotopy európskeho významu, biotopy národného významu, biotopy druhov európskeho významu, biotopy druhov národného významu a biotopy vtákov vrátane sťahovavých druhov (na ktorých ochranu sa vyhlasujú chránené územia), významné krajinné prvky alebo prírodné výtvory.
Biotop je miesto alebo oblasť s určitým druhom prostredia ktoré je charakteristické určitým druhom rastlinného a živočíšneho spoločenstva teda spĺňa charakteristické podmienky pre konkrétne živé organizmy. Dá sa povedať, že ide o spoločné prostredie organizmov žijúcich na určitom území, a tiež vplyvov, ktoré na toto prostredie pôsobia. Biotop se vždy týká konkrétneho druhu organizmu napríklad biotopmi môžu byť lesy, jaskyne, vodné toky ,skaly, mokrade , kroviny. Biotop je možné chápať ako spoločné prostredie určitých zložiek a súbor vplyvov, ktoré vytvárajú životné prostredie všetkých žijúcich organizmov na území biotopu. Pre rastliny sa niekedy používa i pojem ekotop.
Ochranné pásma chránených území
Ak to je potrebné, v záujme ochrany chráneného územia (národného parku, chráneného areálu, prírodnej rezervácie, národnej prírodnej rezervácie, prírodnej pamiatky alebo národnej prírodnej pamiatky), je možné vyhlásiť jeho ochranné pásmo. Zjednodušene sa dá povedať, že ochranné pásmo oddeľuje bezzásahové územia od zásahového územia. Na území ochranného pásma platí príslušný stupeň ochrany podľa Zákona o ochrane prírody a krajiny - Zákon č. 543/2002, prípadne jeho novelizácie. Súčasťou ochranného pásma národného parku môže byť aj zastavané územie obce, územie určené na zastavanie alebo územie určené k územnému rozvoju. Povrchové ochranné pásmo nad jaskyňou, ktorá je, alebo môže byť ohrozená hospodárskou činnosťou, vyhlasuje územne príslušný krajský úrad životného prostredia. Po jeho vyhlásení sa docieli najmä optimalizácia hospodárskej činnosti na povrchu bez rušivých vplyvov na jaskynné ekosystémy (najmä vylúčenie holorubov, obmedzenie aplikácie hnojív, vylúčenie činností vyvolávajúce eróziu, nepriaznivé vplyvy ťažby nerastných surovín, stavieb a priemyslu a pod.).

Zdroje:
Zákon č. 543/2003 o ochrane prírody a krajiny
www.minzp.sk, www.sopsr.sk