Gitarové Múzeum

Poloha na mape - Gitarové Múzeum
Kraj / Region: Košický kraj
Okres: Sobrance
Mesto / Obec: Sobrance
Turistická lokalita: Zemplín - Dolný Zemplín
Gitarové Múzeum - Slovensko
Gitarové múzeum v Sobranciach na Slovensku je unikátna expozícia,  jedna z mála svojho druhu na svete. „Gitarový kráľ“ Janči Ferko zo Sobraniec, dokázal čosi nevšedné. V Sobranciach na Slovensku vybudoval Gitarové múzeum, ktoré mapuje kompletný vývoj a výrobu elektrofonických gitár v Československu po druhej svetovej vojne. Dnes sa v múzeu nachádza 1200 exponátov. V galérii je pre návštevníkov zatiaľ sprístupnených 200 gitár, klávesových nástrojov, zosilňovačov a dobových predmetov.

V neustále sa rozširujúcej galérii nástrojov patria k najcennejším exponátom a elektrofonické kontrabasy, havajské gitary a gitary Grazioso ocenené zlatou medailou na svetovej výstave EXPO 58 v Bruseli. Tie boli preukázateľne používané aj osobnosťami svetovej hudobnej scény The Beatles, Led Zeppelin či Eric Clapton. Mnohých známych hudobníkov ako Petra Jandu, Maťa Ďurindu, či Petra Kaplana múzeum natoľko zaujalo, že Jančimu darovali svoje vlastné nástroje.

Zakladateľ Janči Ferko dostal exkluzívne ponuky zriadiť múzeum v Prahe, Bratislave či Košiciach. Jeho zbierku chcela aj česká firma vyrábajúca gitary. „Janči“ však ostal verný Sobranciam. Toto mestečko sa tak môže popýšiť neoceniteľným unikátom pravidelne priťahujúcim pozornosť turistov i médií.

Nasledovník „gitarového kráľa“ syn Imrich s otcom na projekte dlhodobo spolupracoval a v začatých aktivitách  naďalej pokračuje, veď sám je bývalý hudobník. Po dokončení celeho projektu prebiehajúcej rekonštrukcie bude celý areál miestom kultúry, hudobným centrom a miestom zaujímavých koncertov. Svoje miesto  tu nájde aj galéria moderného umenia.