Tatry - geomorfologické členenie

Zaradené v kategóriách: Pohoria na Slovensku
Tatry - členenie Tatry je pohorie na území Slovenska. Názov Tatry je často chápaný ako pomenovanie jednotlivých horských celkov - Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Západné Tatry, Východné Tatry, Belianske Tatry a sú často považované z pohľadu turizmu ako jedno pohorie, jeden celok alebo ich rozdelenie je chápané ako Vysoké Tatry a Nízke Tatry. Podľa geomorfologického členenia sú Nízke Tatry samostatným celkom nachádzajúcim sa na juhu od pohoria Tatry. Pohorie Tatry má podcelky Východné Tatry a Západné Tatry. Pohorie Tatry a Nízke Tatry ako celky patria pod Fatransko-tatranskú oblasť (Alpsko-himalájska sústava -> Karpaty -> Západné Karpaty -> Vnútorné Západné Karpaty -> Fatransko-tatranská oblasť):                            ... Čítaj viac

Viac zo súvisejúcich kategórií

Kremnické vrchy sú sopečné pohore v centrálnej časti Slovenska v Banskobystrickom kraji, v okresoch Banská Bystrica a Žiar nad Hronom. Najvyšší vrch je Flochová (1 316,9 m n. m.)
Čítaj viac
Laborecká vrchovina je pohorie na severo-východnom Slovensku, v Prešovskom kraji v okresoch Medzilaborce, Snina a Humenné. Najvyšší vrch je Vysoký grúň (904,90 m.n.m.).
Čítaj viac
Kozie chrbty je pohorie v severnej časti stredného Slovenska v Prešovskom kraji, okrese Poprad. Najvyšší vrch je Kozí kameň (1 255 m.n.m.).
Čítaj viac
Levočské vrchy sú pohorie v severnej časti východného Slovenska v Prešovskom kraji  (v okresoch Levoča, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Sabinov, Prešov) a v Košickom kraji (v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica). Najvyšší vrch je  Čierna hora (1 289,4 m n. m).
Čítaj viac
Slanské vrchy je pohorie vulkanického pôvodu na východnom Slovensku, v Košickom kraji (okres Košice-okolie) a Prešovskom kraji (okresy Prešov, Vranov nad Topľou). Tiahne sa v severo-južnom smere od mesta Prešov po hranice s Maďarskom. Najvyšším vrchom je Šimonka (1 092 m. n. m.).
Čítaj viac
Pohorie Nízke Tatry sa nachádza v severnej časti stredného Slovenska na území Banskobystrického kraja (okres Banská Bystrica a Brezno), Žilinského kraja (okres Ružomberok a Liptovský Mikuláš) a Prešovského kraja (okres Poprad). Najvyšší vrch je Ďumbier (2 043 m. n. m.). Pohorie sa tiahne v dĺžke ...
Čítaj viac