Turistické regióny na Slovensku

Strana 1 z 3
Bratislava a okolie je slovenský región a región cestovného ruchu. Zahŕňa okresy v Bratislavskom kraji: Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Bratislava V, Malacky (len obce Borinka, Stupava a Marianka), Pezinok, Senec (celý okres okrem obcí Hamuliakovo a Kalinkovo).

Gemer je slovenský región a región cestovného ruchu. Jeho územie je takmer totožné s územím bývalej Gemersko-malohontskej župy. Ako región cestovného ruchu oficiálne zahŕňa okresy Rimavská Sobota a Revúca v Banskobystrickom kraji, a okres Rožňava v Košickom kraji (okrem dvoch severných obcí a niekoľkých obcí na východe okresu).

Hont je slovenský región cestovného ruchu. Jeho územie je totožné s územím slovenskej časti bývalej Hontianskej župy, ktorej sídlom bolo mesto Šahy. Región Hont sa nachádza v Banskobystrickom kraji na juhu stredného Slovenska - zahŕňa územie okresov Veľký Krtíš, Krupina a časť okresu Banská Štiavnica.

Horehronie (nazývané tiež Horné Pohronie) je slovenský región a región cestovného ruchu rozprestierajúci sa na hornom toku rieky Hron, na území Banskobystrického kraja -  na území okresov Banská Bystrica a Brezno. Zo severnej strany región ohraničuje pohorie Nízke Tatry, z juhu pohoria Muránska planina, Veporské vrchy a Poľana.

Košice a okolie (Abov)  je slovenský región a región cestovného ruchu. Ako región cestovného ruchu zahŕňa okresy v Košickom kraji: Košice I, Košice II, Košice III,  Košice IV a Košice-okolie.

Kysuce je región  a región cestovného ruchu na severozápade Slovenska. Na západe hraničí s Českom a na severe s Poľskom. Nachádza sa na území okresov Čadca a Kysucké Nové Mesto v Žilinskom kraji.

Liptov je slovenský región a región cestovného ruchu. Jeho územie je zhruba totožné s územím bývalej Liptovskej župy. Nachádza sa na území okresov Ružomberok a Liptovský Mikuláš v Žilinskom kraji, malá časť regiónu sa nachádza v okrese Poprad v Prešovskom kraji. Územie regiónu sa delí na tri časti: Horný Liptov - zahŕňa o východnú časť okresu Liptovský Mikuláš, obec Štrba v okrese Poprad (časti Tatranská Štrba a Štrbské Pleso) a obec Liptovská Teplička v okrese Poprad Stredný Liptov - západná časť okresu Liptovský ...

Dolná Nitra  je slovenský región a región cestovného ruchu. Ako región cestovného ruchu zahŕňa v Nitrianskom kraji: okres Nitra, severnú časť okresu Nové Zámky, okres Zlaté Moravce, západnú časť okresu Levice.

Horná Nitra je slovenský región a región cestovného ruchu. Ako región cestovného ruchu zahŕňa: okres Topoľčany v Nitrianskom kraji, okresy Prievidza, Partizánske a  Bánovce nad Bebravou v Trenčianskom kraji.

Novohrad je slovenský región a región cestovného ruchu. Na Slovensku Novohrad pokrýva územie v Banskobystrickom kraji: takmer celý okres Lučenec, okres Poltár, východnú polovicu okresu Veľký Krtíš, južnú časť okresu Zvolen, južnú časť okresu Detva a malé časti okresu Rimavská Sobota.

Strana 1 z 3