Múzem Slovenského národného povstania - Múzeum SNP - Stále expozície

Expozícia v priestoroch Pamätníka SNP

Súčasná expozícia v priestoroch Pamätníka SNP v Banskej Bystrici bola verejnosti sprístupnená 27. augusta 2004, pri príležitosti 60. výročia SNP. Expozícia s názvom „Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy v rokoch 1939-1945“ prezentuje rozhodujúce politické, vojenské a spoločenské udalosti histórie Slovenska v kontexte s dejinami Európy v rokoch 1918-1948. Je tematicky, obsahovo aj materiálovo najrozsiahlejšou expozíciou Múzea SNP.

Expozícia je rozdelená do trinástich tematických celkov, z ktorých každý prezentuje inú kapitolu historického vývoja slovenských a svetových dejín. Súčasťou každého celku sú panely obsahujúce stručné historické zhrnutie a mapky názorne zobrazujúce dané obdobie, počítače s databázou autentických fotografií, viažúcich  sa k jednotlivým dejinným obdobiam, so stručnými popismi v slovenskom, anglickom a ruskom jazyku, rovnako ako aj krátke autentické dokumentárne filmy, ktoré je možné spustiť na plazmových obrazovkách. Všetky fotografické a  filmové informácie umocňujú dobové trojrozmerné predmety umiestnené v jednotlivých vitrínach. Súčasťou expozície sú aj dva krátke videoprogramy.

Ide o otvorený digitálny systém prezentácie historických poznatkov, ktorý umožňuje dopĺňať do pamäte počítačov výsledky najnovšieho historického výskumu, a tým ich prezentovať pružne, krátko po spracovaní, bez toho, aby sa narušila formálna stránka stálej expozície. Práve vďaka tejto interaktívnej forme prezentácie obsahu,  s využitím výpočtovej techniky a elektroniky, sa radí medzi najmodernejšie expozície v Európe.

Skanzen ťažkej bojovej techniky

Skanzen ťažkej bojovej techniky sa nachádza v areáli Pamätníka SNP a je súčasťou stálej expozície. Nachádzajú sa v ňom zbrane česko – slovenskej, nemeckej a sovietskej výroby, ale aj vozne improvizovaného pancierového vlaku Štefánik.

Pozornosť návštevníkov skanzenu pútajú najmä Česko-slovenský ľahký tank vzor 38 (LT-38) a Česko-slovenská 10 cm poľná húfnica vzor 14/19. K raritným exponátom sa radí guľometný vozeň z pancierového vlaku IPV-II Hurban, ktorý bol počas septembrových dní vyrobený v železničných dielňach vo Zvolene.

Sovietska ťažká bojová technika je prezentovaná: stredným tankom T-34/85, 57 mm protitankovým kanónom vz. 43, 76,2 mm divíznym kanónom vz. 42, 152 mm húfnicami vz. 37, 122 mm húfnicami vz. 38 a 85 mm protilietadlovým kanónom vz. 44.

Z nemeckej ťažkej techniky sú vystavené exponáty: stredný tank Pz.Kpfw. IV Ausf. J, nemecké útočné delo StuG. 40 Ausf. G, nemecký pechotný voz Sd.Kfz. 250, nemecký stredný pechotný voz Sd.Kfz. 251 Ausf. D a nemecká 10,5 cm poľná húfnica M 18/40.

Lietadlo Li-2

Dopravnými a bombardovacími lietadlami typu Li-2 bolo vyzbrojené sovietske diaľkové letectvo, ktoré poskytovalo leteckú pomoc SNP.
Zdroj: www.muzeumsnp.sk

Súvisejúce / doporučené články

Možno Vás zaujímajú