Vzhľadom na lockdown na Slovensku môžu byť múzeá, galérie, hrady a zámky a iné turistické atrakcie a inšitúcie do 7.2.2021 zatvorené

Líška hrdzavá

Zaradené v kategóriách: Zvieratá
Líška Hrdzavá Dľžka Líšky hrdzavej je asi 1,2 - 1,3 metra, z čoho asi 30-40 centimetrov pripadá na chvost.  Dĺžka tela samca je dlhšie, samice asi o 10-30 cm kratšie.  Líška má  váhu 5 - 10 kilogramov. Telo sa zdá tučné pre dosť hustú srsť, ale v skutočnosti je veľmi štíhle, ale svalnaté. Má tenké a krátke nohy. Chvost je dlhý a huňatý, kožušina veľmi hustá, bohatá a mäkká.

Líšku je ťažko pozorovať, pretože splýva s okolím - má hrdzavú srsť (šedasto - červenú). Toto sfarbenie ju robí ťažko pozorovateľnou v listnatom aj ihličnatom lese, vo vysokých aj nízkych porastoch a tiež na poliach, skaliskách a kamenistej pôde. Je výborne vybavená na život nočného lovca. Jej oči sú prispôsobené na videnie v tme a v noci nazeleno svetielkujú. Má tiež vynikajúci sluch, dokaže zachytiť aj nízkofrekvenčné tóny. Na nohách má hmatové chlpy, ktoré jej pomáhajú lepšie sa orientovať.

Jej potrava sú napr. dážďovky, králiky, vtáky, hlodavce, hmyz, lesné plody. Dožíva sa  8 mesiacov až dva roky, v zajatí niekedy viac - v niektorých prípadoch až 14 rokov.

Líšky pôvodne žijú v Severnej Amerike, Európe a Ázii. Na Slovensku žije Líška hrdzavá takmer na celom území, prevažne v rovinatých oblastiach ale tiež v lesných oblastiach.