Hrad Fiľakovo - Stále expozície

Paleontologická expozícia „Pamiatky skamenelého života v okolí Fiľakova“

Paleontologické nálezy vyhynutých stavovcov sa doplnili  o skameneliny bezstavovcov, odtlačky rastlín a lastúrnikov z okolia Fiľakova, preto sa názov výstavy tohto roku zmenil na „Pamiatky skamenelého života v okolí Fiľakova“.

Historická expozícia „Stáročia fiľakovského hradu“

Stálu expozíciu „Stáročia Fiľakovského hradu“ spestrila rekonštrukcia avarského mužského hrobu, slávnostného ženského oblečenia z doby bronzovej a oblečenia Štefana Koháryho II. – posledného hradného kapitána.

Pribudli dve novozreštaurované olejomaľby svätcov z 18. storočia, ako aj nálezový materiál z archeologických výskumov posledného desaťročia. Na štvrtom podlaží sa vytvoril oddychový kútik s veľkoplošnými obrazovkami, kde sa premieta video s 3D rekonštrukciou pôvodného stavu hradu a zábery z rozličných podujatí.

Stála expozícia „Fiľakovo 1938 - 1945“

V roku 2018 sprístupnila inštitúcia dve (25 a 65 m dlhé) podzemné chodby vytesané do skaly pod hradom. V jednej z nich je umiestnená inštalácia dokumentujúca miestne udalosti druhej svetovej vojny. Obdobie vojny návštevníkom približuje cez 19 náučných panelov a mnohých predmetov, ktoré boli vo Fiľakove a na blízkom okolí používané počas vojny. Sú to míny, časti pušiek, zneškodnená munícia či vojenská výstroj nájdená v okolitých lesoch. Okrem štyroch vitrín s predmetmi zriadili veliteľské stanovište bunkra, kde vystavili nemecké a ruské uniformy, zbrane a zariadenie bunkra.

Súvisejúce články

Možno Vás zaujímajú